11 feb Den stora Matdagen (Pressdag)
Jag hade den stora turen att få en inbjudan till “Den stora matdagen” som Hill & Knowlton anordnat! Där har vi ätit gott, det har presenterats matnyheter & lyssnat på föreläsare bla om konsumenters köpbeteenden & konsumenters syn på livsmedel.
Lunchen stod Svenska Kocklandslaget & “Fisk idag” för..
- Skagenröra på danskt rågbröd toppad med löjrom
- Gubbröra med matjesill med knäckebröd, potatis & syrad rödlök
- Rimmad lax med skånsk senapskräm på krutong med krassesallad
Desserten bjöd den fantastiske Daniel Roos på, underbart god…
Smultronmousse med rabarberkräm och
jordgubbsmarshmallows
Svensk raps visade sina nyheter samt att man fick provsmaka bakverk innehållande raps! Supergoda småkakor.
Tropicana kommer ut med en ny juice till sommarn innehållandes Äppel, Päron & Passionsfrukt, samt en med summer berry! Jag gillade den först nämnda bäst. Lill Kardemumman sög i sig juice allt vad hon hann! 🙂
Nyhet i fiskdisken som bla ICA Maxi säljer är Wallenbergare på lax & fetaost, skaldjur & Västkust! Storfavorit, mums!!!
Catharina Lindeberg-Bernhardsson hade dukat fint!
Fazer fanns på plats och visade sina 2 brödnyheter “Guldkakor & frökorn”.
Såklart har man fått med sig lite smakprov hem!
Fazer gav mig sitt hjärta! Dock har de fått mitt för länge sen! 😉
Tack så mycket för idag alla deltagand! Samt tack till mina “medhjälpare”. 🙂
Veronica GW
Posted at 18:03h, 11 februariÅh så roligt och så mycket smarrigt!
Martina
Posted at 21:25h, 11 februariVilka härliga bilder och maten ser jättegod ut!
Emma Kök
Posted at 22:35h, 11 februariLåter som en toppendag! Allting ser helt fantastiskt ut!
Yasemins kök
Posted at 22:48h, 11 februariVilka fina lokaler och vad fint allt är upplagt. Ser ut som ni haft det riktigt bra. Tack för att du delade med dig av dagen. Fin ordvits du fick in där med fazer 😉
Anna
Posted at 23:09h, 11 februariDu har fått en award av mig 🙂
I Nadjas kök
Posted at 10:35h, 12 februarivisst är det skoj att gå på såna här tillställningar
Helena S / Bara en kaka till
Posted at 18:15h, 12 februariVilken supertrevlig tillställning! Vilket underbart tillfälle att matsurfa! 🙂
Mia Johansson - Babydjungeln.se
Posted at 19:08h, 12 februariLyckos dig! Så gott det såg ut!
Kryddburken
Posted at 00:32h, 13 februariÅhh… De grämer mig enormt att jag inte kunde va me… Nu är jag avundssjuk!!! Hade varit jättekul att ses där ju! Härligt Nette att du hade möjlighet att gå, jag är istället glad för din skull! Kram på dig!
Emmy
Posted at 23:29h, 13 februariÅh, vilken underbar dag… Blev sugen på en massa när jag såg dina fina bilder.