19 okt Fryst cheesecake med lime
Ikväll firar vi lite här hemma! (Mer om det imorgon)… Gjorde en Fryst ostkaka som är den GODASTE jag ätit! Utan massa extra krusiduller… Rekomenderar verkligen att ni testar denna, den blir stor, fluffig och super smaskig!
Lättgjord är den också, ni behöver inte ens diska vispen mellan alla moment! 😉
Det här behöver du:
4 st ägg
2 dl strösocker
400 g philadelphiaost
2 tsk vaniljsocker
4 dl vispgrädde
1 lime
12 st digestivekex
Gör så här:
Smula ner 8 st digestivekex i botten på en stor pajform (Eller två små). Skilj på äggulor och vitor och lägg dem i varsin skål. Vispa först äggvitorna hårt. Vispa sen grädden i en tredjeskål. Vispa sist äggulorna med sockret pösigt. Mosa osten och blanda ner den i vaniljsockret, rör samman med äggulorna och sockret (med elvisp). Rör försiktigt ner grädden samt äggvitorna i ägg-ostblandningen. Riv skalet av lime och blanda ner i smeten, pressa ner saften av en halva. Häll smeten i formen, krossa de återstående kexen och smula överst. Ställ i frysen över natten. Tas upp och ställs i rumstemperatur ½-1 timme innan den ska avnjutas.
Dekorera gärna med färsk frukt eller bär.
Ps: Jag använde mig av digestivekex som innehåller små jordgubbsbitar, gjorde säkert sitt för smaken!
Jag tycker det är lättast att lägga kexen i en mortel och ge dem en omgång!
Johanna
Posted at 19:34h, 19 oktoberÅ vad det ser gott ut!! på onsdag kan vi fira att colin blir 22 månader, haha 😀
Jossan
Posted at 19:39h, 19 oktoberMen ååh va den ser smaskig ut!! Tror jag ska ge den ett försök snart faktiskt. Vissa här hemma lär ju bli överlyckliga 😀
Malin
Posted at 19:39h, 19 oktoberÅh vad gott det lät (och såg ut)! Och enkel att göra 🙂
kardemumma Gumman
Posted at 19:40h, 19 oktoberJohanna: Klart sånt ska firas!!! 😀
Jossan: Jaa, B lär mumsa på! 😀
sonja
Posted at 21:31h, 19 oktoberSer frestande god ut
Filibabba
Posted at 22:47h, 19 oktoberÅh jag älskar verkligen cheescake! Din ser supergod ut! 😀
Ninus
Posted at 23:17h, 19 oktoberÅååh, ande ha int ja äti på jätteläng!! An ji supergod, mamm bruka lag an mytchi förr (fast använd citron i) , tror man tar å provar an nain da.. 🙂
Erica fru och tvåbarnsmamma
Posted at 02:45h, 20 oktoberVilken fin och mysig blogg du har! Jag blir såå inspirerad, för att inte tala om hungrig! Hit återvänder jag gärna! Jag bloggar också en hel del om mat (samt olika nya matprodukter vi testar)då det är min passion i livet, men även inredning och livsstil i övrigt, med en liten touch av glamour! Livet är ju till för att njutas!
kram /Erica
Linda
Posted at 08:25h, 20 oktoberMen åååh!
Detta har nu bokmärkts och jag tror jag måste testa den redan ikväll när R är ute på företagsmingel 🙂
I Nadjas kök
Posted at 10:45h, 20 oktoberJag tror att jag provsmakat denna cheesecake för många år sedan…och vad jag minns så var den underbart, läskande god.
Emma
Posted at 19:50h, 20 oktoberFryst cheesecake är den bästa! Hur god som helst & hur enkel som helst!
Sandra drömkaka
Posted at 23:45h, 27 oktoberDen ser supergod ut denna cheesecake & jättefin!!
Majsan
Posted at 22:53h, 09 decemberDen där måste vara jättegod ! Jag ska aboslut pröva den ! Mitt “problem” är att jag inte vill använda digestive, det triggar mig alltför mycket. Vad kan man ta i stället (som inte innehåller så mycket kolhydrater) ?
Tack för en jättebra blogg ! Du är så duktig !
/Majsan, strikt lchf:are
Anna
Posted at 00:06h, 31 decemberTack för receptet. Hade tappat bort mitt i ombyggnaden, den stora. Ett tips är om man… kvinna vill göra kakan extra festlig att smälta mörk choklad. Rita en mall efter kakformen på ett OH-blad eller bakplåtspapper och ringla sen snirkliga mönster inom ramen. Kyl ner. Flytta sen över chokladmönstret på kakan. Jag lovar att du kommer få mycket beröm för vackert, och gott bakverk.
Ulf
Posted at 15:01h, 27 januariFantastisk kaka. Gästerna kunde inte sluta äta. Tack för receptet.
Änglamamma
Posted at 18:32h, 26 majMin svägerska bjöd på denna och den var ljuvlig.