Västerbottenpaj

Written by Kardemumma Gumman. Posted in Fest & Kalas, Förrätter, Ost, Pajer & Pizza

Vem älskar inte västerbottenost?! Idag blev den i pajform tillsammans med creme fraiche, finhackad rödlök & Parmaskinka… Pajbotten
  • 3 dl vetemjöl
  • 2msk kallt vatten
  • 125 grader smör
Fyllningen :
  •  3 ägg
  • 2½ dl grädde
  • 2 1/2 dl riven västerbottenost
  • Salt och peppar
Gör så här : Ställ ugnen på 175 grader. Tärna ner smör i vetemjöl och rör ner vatten. Arbeta ihop till en smidig deg. Ställ kylskåpskallt i 15 minuter.  Tryck ut degen i formen och tryck upp degen längs kanten. Picka den med en gaffel och förgrädda den i ca 10 -12 minuter. Börja med fyllningen. Riv osten . Rör samman osten, grädde och äggen,  krydda med salt & peppar. Fyll pajskalet.  Grädda sedan i 25- 35 minuter. Pajen ska ha fått färg , men vara lite gungig i mitten ( den stannar mer , när den svalnar)

Spåra från din sida.

Kardemumma Gumman

En Svensk Mat och Bakblogg

Kommentarer (4)

  • Katarina

    |

    Ja, denna är god! Jag brukar använda parmesanost, för man får inte västebottenost här :)

    Svara

  • Sanna

    |

    Åh, det är ju så gott med västerbottensost!

    Svara

  • Millan

    |

    Kan inte annat än att hålla med om att västerbottenpaj är supergott. Oftast äter vi den bara till kräftskiva, men det är nog dags att börja laga den vid andra tillfällen.

    Svara

Lämna en kommentar