LCHF Bröd med mandelmjöl

Posted by on Jul 4, 2011 in Bakverk, Bröd, LCHF Maträtter | 13 comments

Ett supergott alternativ till en kolhydratfattig kost eller bara för att det är gott! Mamma hade fått receptet på sitt jobb och testade det ikväll… I like it! Kommer säkert komma många LCHF recept på bloggen framöver, måste trimma till oss lite inför vår turkiet semester i höst! Då blir du väl glad FLAVIO?! :D

Det här behöver du: (ca 6-7 bröd)

  • 1 dl mandelmjöl
  • 2 ägg
  • 2 dl riven ost (gärna lite starkare sådan)
  • 1 tsk bakpulver

Gör såhär:

Rör ihop allt och klicka ut till 6-7  st ”bröd”. Grädda 10 min i 225 grader. Mumsfilibabba med lite smör, ost, skinka och grönsaker !

Rör ihop & klicka ut…

Smarrigt…

468 ad

13 Comments

  1. tack! ska testa och sedan återkommer med mina viktiga kommentarer

  2. haha Låter braa! :D

  3. Såg smarriga ut!

  4. Hej!!
    Har bakat kladdkakan enligt ditt recept, ibland blir den suverän och ibland så blir den ”vattnig”, ver ej riktigt varför. Ska smöret ha avsvalnat innan det rörs ner med det övriga?

  5. Hej Viki! Va konstigt! Jag brukar röra ner det direkt det smält (och rör ordentligt – inte vispa!).. testa även öka mjölmängden liite! :)

  6. Låter gott!

  7. Vart kan jag få tag på mandelmjöl? Köpte en påse i San Francisco när jag var där men har inte lyckats hitta det här..hmm.

    • Hej! Jag hittade Mandelmjöl på Ica. Lustigt nog hade de ställt det vid jordnötterna, torkade frukten, naturgodiset invid chipsen…

  8. Det brödet måste jag testa, har ju mandelmjöl i skåpet, i Sverige kan man ibland ha tur att hitta det på Lidl

  9. Även jag har testat idag.

  10. Det här måste jag testa! Låter ju jätte gott och lätt att göra…

  11. Hej!
    Precis bakat dom, blev sugen på något gott till kvällsmat, jättegoda! Väldigt enkla att göra dessutom. Jag hade förutom de ingridienserna även salt och lite kryddor i, brukar bli gott att blanda i bröd så man kan variera smaken lite, och fint kompliment till osten :) Jag är även glutenallergiker så jätteglad att det finns så många fina lchf bröd att välja mellan!

Trackbacks/Pingbacks

  1. LCHF recept | fettdrift.se - [...] testade jag detta brödrecept på [...]

Leave a Comment