Cornflakespanerad Pangasiusfilé

Posted by on Feb 8, 2010 in Fisk & Skaldjur, Mat | 3 comments

Fisk är gott & hälsosamt! Men att enbart äta lax känns lite långtråkigt för smaklökarna…

Pangasius (Hajmal, sjötunga) är en mild, mjuk och ljus fisk, om det är en bra fisk så luktar den inte ens fisk, är inte så smakrik i sig så jag gillar inte att enbart steka fisken! Kryddar man den lite först och sen panerar blir den riktigt god! Smälter nästan bort i munnen… ;)

Fisken serverades med färskpasta med en krämig pestosås.

Det här behöver du:

1 dl vetemjöl
2 dl cornflakes
1 ägg
2 st Pangasiusfiléer
Salt & citronpeppar

 Gör såhär:

Mortla cornflakesen så det blir finfördelat. Torka av den tinade fisken, krydda runtom. Panera fisken i mjöl, doppa därefter i ägg och sist i cornflaken. Stek i rikligt med smör. Stek fisken tils den är gyllenbrun.

468 ad

3 Comments

  1. Gott! Jag panerar alltid pangasius, tycker den är godare än rödspätta (som man ju inte ens ska köpa längre). Intressant med cornflakes! Har gjort tacofisk nyligen med nachos, blev gott! http://www.arla.se/Default____17653.aspx?RecipeID=15771

  2. Vi är så dålig på att äta fisk, är ju dock himla gott.

  3. Panerad stekt fisk är ju bara så himla gott! Har aldrig provat med cornflakes, men det låter ju riktigt smarrigt!

Leave a Comment