Åre Choklad, Himalaya kaffe & Grönté

Posted by on Dec 14, 2009 in Gåvor, Övrigt | 8 comments

Julklappen vi fick av L, J & B har vi öppnat och testat lite av! Chokladen var himmelsk, muums för en chokladoman… Grön té har jag inte smakat men H tyckte det var gott! Kaffet återstår att testa.. Men av doften att dömma är det underbart! Tack för den fina klappen… :)

Choklad med saffran, apelsin, pepparkaka, vanilj & mörk chokladkola. Samt Glöggtryffel doppad i mörkchoklad

Kryddigt Julkaffe med kardemumma och Grön te med bla saffran.

Hyacinten är utslagen och sprider doft i hela köket!

468 ad

8 Comments

  1. åh den chokladen verkar god, har nyss provat hjortonchokladen som faktiskt var helt ok även om hjortron inte är nån stor favorit direkt

  2. Jag älskar också choklad och hade blivit väldigt glad för en sådan present! :-)

  3. Visst är det härligt att få sådana presenter, det bästa som finns. Har också köpt smaksatt kaffe som jag ska ge bort i present, perfekt!

  4. Glöggtryffeln är underbar!!!! Julkaffet låter ju riktigt spännande det också.

  5. Vilken fest med massa gottigheter!
    Ah, din hyacint doftar! Hmmm… mina sprider ingen väldoft i år, undrar varför. Pratade med en kollega och hennes var inte heller vidare doftrika.

  6. God jul!
    Ny lucka öppnad – ny tävling!
    Du kan vinna ett presentkort hos Saltå Min Müsli, missa inte chans!
    http://www.bagerskan.se/2009/12/julkalendern-lucka-15.html

    Kram Karin

  7. Åre Choklad är riktigt god.
    Jag brukar åka in på besök när jag är upp till Åre, det är en sån mysig liten fabrik. Provsmak står alltid framme ;)
    Passa på och åk in om det blir nån tur till Jämtland i vinter.

  8. Årechokladen som är så god! Åt en bit igår av smaken rödvinschoklad. Den bara smälte i munnen… smakade ganska mycket rödvin också. Den var fin den :)
    //Ia

Leave a Comment